ZAMBON
Człowiek o niewyczerpanych pokładach energii. Od lat didżej, producent, promotor, wydawca płyt, bloger, kucharz. I w życiu, i w muzyce nie lubi ograniczeń. Miłość do krautrocka łączy z uwielbieniem dla seksualnego deep house’u. Aktualnie rezyduje w Berlinie. W 2012 nagrał trzy bardzo prestiżowe podcasty dla Beats In Space, Noise in My Head czy Testpressing i wydał nakładem TVPC 7" z własnym editem Breakoutu, która wyprzedała się w błyskawicznym tempie.

Numery roku:

Nigdy nie lubię wybierać najlepszych numerów roku – jak już lista wisi w sieci to do głowy przychodzi mi setka innych kandydatów. W tym roku mocno pochyliłem się jednak nad listą i przeleciałem cały bieżaćy rok od stycznia. Wyszła mi ta 10-ka…

Soft Rocks – Jungle Talk (Justin Vandervoglen Remix) / ESP Institute

Torn Hawk – Tarifa / L.I.E.S

Sea, Power & Change – Strangefruit (Soft Rocks remix) / ESP Institute

Ashes To Machines – Resistance (Juju & Jordash Remix) / Leleka

Bodies Of Water – Open Rhythms (Mudd Ellis Beach Dub) / Aficionado Rec.

Unknown Artist – Echo Drugs / L.I.E.S

Peaking Lights – Lo Hi / Weird World

Mr Beatnick – Sun Goddess

Innergaze – What’s Your Body Doing Tonight‬ / 100% Silk

Najlepsze albumy:

W 2012 zakopałem się w muzyce z przeszłości jak nigdy dotąd, dlatego przez ostatnie 12 miesięcy, mało jaki album, wydany w bieżącym roku, przesłuchałem w całości. Wybrać nie było zatem ciężko, bo przesłuchałem ich dosłownie 5 (słownie: pięc). Oprócz tych trzech powyżej, były to jeszcze „FIN“ Talabota i „Return of The Savage“ DJ Nature, które też mogę polecić.

Land Of Light – s/t / ESP Institute

Peaking Lights – Lucifer / Weird World

ZAMBON

Juju & Jordash – Techno Primitivism / Dekamantel

Najlepsze kompilacje:

W tym roku, zamiast nowych albumów nakupiłem za to (i nasłuchałem się) dziesiątek różnorakich kompilacji – szczególnie sporo takich, które możnaby zakwalifikować czy otagować jako „world music“. Zdecydowanie najlepsze, to wydane niedawno, nakładem Red Light Records „Into The Light“ z niesamowitą muzyką z Grecji oraz składak z numerami nigeryjczyka Francisa Bebey’a.

Into The Light- A Journey Into Greek Electronic Music, Classic & Rarities (1978-1991)

Francis Bebey – African Electronic Music 1975-1982

Psychemagik – Magik Cyrkles

Surinam- Boogie & Disco Funk From The Surinamese Dance Floors ’76 – ’83

ZAMBON

Burrell Brothers – The Nu Groove Years 1988 – 1992

Najlepsze oficyny:

Tu wybór był też dosyć łatwy. ESP wydało dla mnie album roku (Land Of Light) i 12“ roku (Soft Rocks – Jungle Talk). Do tego świetne release’y od Young Marco, czy Sea Power & Change spowodowały, że label Lovefingersa wylądował u mnie na pole position. L.I.E.S namieszało w kotle z house’em i pokazało, że można bardzo bezkompromisowo podejść do tego co się wydaje i tego co się gra (vide Ron Morelli). Ponadto lubię etos DIY. Finder Keepers – nawet za samo wygrzebanie z otchłani zapomnienia, nigdy przedtem nieopublikowanych nagrań Andrzeja Korzyńskiego należy się laurka. Oprócz tego, specjaliści od najdziwniejszych kompilacji, wydali w tym roku nie jedną ciekawą płytę (do tego zawsze przepięknie wydaną) jak np.: Strange Passion: Explorations In Irish Post Punk DIY And Electronic Music 1980-1983. Rush Hour, tu chyba nie ma co się rozpisywać – kompilacja Burrell Brothers, re-edycje Jamesa Mason, Dream 2 Science czy Sha-Lor – mówią same za siebie. Leleka, oficyna Vakuli, to zawsze niesamowicie wydane 12“ i najlepsza postmodernistyczno-spirytualistyczna muzyka. Mimo, że w tym roku pod jej szyldem wyszły tylko 3 x 12“, każda z nich była/jest dziełem sztuki.

1. ESP Institute

2. L.I.E.S

3. Finders Keepers

4. Rush Hour

5. Leleka

Najlepsze miksy:

2012 to dla mnie większości zapadnie w pamięci jako rok reagge – sprawdzcą tego był ten jeden niewinny miks Brennana Green’a (iTunes pokazuje mi, że przesłuchałem go 43 razy), który ukazał się na tespressing.org i definiuje wszystko co w tym gatunku spowodowało, że zacząłem chodzić do Hardwaxu Do tego zdecydowanie powinnienem tu wspomnieć jeszcze o Young Marco (z pewnościć Rookie Of The Year:), jego miksy, a w szczególności ten dla JunoPlus to esencja fuzji mleka kokosowego, zachodów słońca nad błękitną laguną i prądu (polecam też sprawdzić jego wyczyn na Boiler Roomie).

Brennan Green – Uptown Reggae Mix (Testpressing #200)

ZAMBON

Young Marco – Juno Plus #47 Podcast

Beautiful Swimmers – Boiler Room Mix

Petros Malevris – Ithaka 45-47

Dj Nature – Beats In Space Mix #645

ZAMBON

SHARE