Zadanie muzycznego podsumowania 2011r. wydaje się dość trudne. Sporo się działo, był to całkiem udany rok, mimo iż nie pojawiły się ani jakieś spektakularne debiuty ani nowe trendy (poprawcie mnie jakbym nie miał racji). Producenci tradycyjnie eksperymentowali mieszając przeróżne gatunki (np. juke/footwork wrócił do łask z całkiem niezłym skutkiem). Najlepiej wychodziło to Europejczykom, bo niestety Amerykanów dopadła epidemia dubstepowych wobbli serwowanych przez Skrillexopodobnych DJ'i i producentów.

Zomby, Rustie, Robot Koch, Modeselektor, Martyn, Starkey, Kuedo i paru innych wyjadaczy odpaliło kolejne fantastyczne wydawnictwa, a młode wilki, zwłaszcza z niemieckich labeli Robox Neotech i Saturate! Records czy też rosyjskiego G5 Music pokazały, że ze współczesnej elektroniki da się nadal wycisnąć sporo oryginalnych dźwięków.

W 2011 chciałbym przyznać tylko jeden tytuł: Label Roku 2011 dla hamburskiego Saturate! Records.

NUMERY

Rustie — City Star / Glass Swords LP (WARP)

Najlepszy utwór z najlepszej płyty Rustie'go, ever. Słucham NON STOP! Wybuchowa mieszanka zmutowanego rocka progresywnego, nenowo-purpurowych syntów, hard techno i Bóg wie czego jeszcze.

Krampfhaft — Perfect Grain Structure / Spit Thunder EP / (Saturate! Records)

Prawdziwa perła z Saturate! Nie wiem co jada albo zażywa Krampfhaft. W każdym razie poproszę o to samo. Natychmiast! Numer roku!

Perfect Gain Structure by Kr∆mpfh∆ft

Fulgeance – Espresso Freddo (I Athina Einai Teleia) / To All Of You LP (Melting Pot Music)

Przepiękny, gruby i totalnie wkręcający numer z debiutanckiego LP francuskiego mistrza AKAI MPC. Świetna płyta, gorąco polecam.

Espresso Freddo (I Athina einai teleia) by fulgeance

Damscray — Stay High / Make Me Juke EP (Hyperboloid Records)

Najlepszy kawałek juke z 2011r. Damscray rządzi jak zwykle.

Damscray 03 stay high by Hyperboloid

Martyn – Ghost People / Ghost People LP (Brainfeeder)

Sztos, sztos i jeszcze raz sztos!! Szkoda tylko, że cała płyta poza tym numerem średnia.

Ghost People by Mixmag

Raadsel & Luisterwaar – Tissue Box / Happy Tragedy EP (Saturate! Records)

Nowa jakość na scenie nowoczesnej, syntetycznej, glitchowej i post-hip/hopowej elektroniki. Zajebisty debiut na labelu, który sam dopiero, co skończył roczek. Cała EP'ka Happy Tragedy to bezapelacyjnie jedno z 5 najlepszych wydawnictw w 2011r.

SATURATE!RECORDS - Raadsel - Happy Tragedy (STRTEP008) - 05 Tissue Box by Raadsel

Chong X – Clavelito Blanco / Toritos EP

Dość niespodziewanie pierwszy raz usłyszałem moombathonowe harce Chong X w Kosmosie prowadzonym przez Maceo Wyro. Pod pseudonimem Chong X kryje się bardzo ciekawy producent rodem z Czech obecnie mieszkający w Peru. 'Clavelito Blanco', od którego ostatnio zaczynam poranek przy kawie w robocie pochodzi ze świetnej Toritos EP.

Toritos EP by chong-x

Demokracy – Searchlight / Double Star EP (Robox Neotech)

Searchlight, rosyjskiego super duo z Syberii (Damscracy & Hmot) z nawiedzonym Didjelirium na wokalu, to pełna rozmachu kosmiczna wycieczka z szatańskimi klawiszami i samplami. Porywające!

Demokracy - Searchlight feat. Didjelirium by Robox Neotech

Modeselektor Naziziz, Abbas – Monkey Flip / BLNRB - Welcome To The Madhouse (Outhere Records)

Berlin vs. Nairobi. Prawdziwa bestia. Super riddim i mega klawisze w podkładzie autorstwa panów z Modeselektor.

Modeselektor feat. Nazizi & Abbas "Monkey Flip" (Monkeytown Records) Out March 18! by Modeselektor

P-Fang – Graveyard 2010 / The Crypt EP (Robox Neotech)

Baaaardzo mroczne, cmentarne bity, tajemniczego amerykańskiego producenta P-Fang. Darkstep dobry nie tylko na Halloween.

p-fang - graveyard 2010 by p-fang

Naive Machine – Robot Ramification / Robot Ramification EP (Hit and Hope Records)

Kolejny bardzo utalentowany duet z UK na scenie future beats. 'Robot Ramification' to trochę nietypowy banger, który znienacka atakuje mózg, ale działa z siłą estradowych przebojów nieodżałowanej Violetty Villas. Gdyby ten kawałek miał warstwę tekstową, pewnie nuciłbym sobie co rano pod prysznicem.

Cardopusher feat. Sensational – Papusa (Kid606 Arepa-Rave Remix) / We Want Ca$h (Tigerbeat6)

Narzędzie do muzycznego rozwalania głów! Uwielbiam brudną, industrialną estetykę Kid'a i jego Tigerbeat6, ale w tym kawałku przeszedł samego siebie. RAVE ON!!!

Cardopusher-Pupusa (Kid606 Arepa-Rave RMX) by kid606

Zomby – Black Orchid / Dedication LP (4AD)

Mój ulubiony numer z najnowszej i najlepszej płyty Zomby'ego. 'Dedication', zaledwie 35 minutowa produkcja, aż skrzy się od pomysłów, pięknych, chorych i wykręconych aranżacji. Wonky par excellence.

Robot Koch vs. fLako vs. Lil' Wayne - Stuntin' Like My Daddy mashup (free download)

Super ultra, madafaking mash-up roku!!!

Robot Koch vs. fLako vs. Lil' Wayne by Bellizio

Fancy Mike – Ramachandran (Pixelord Tron Cat Remix) / Sigma Chi Primavera LP (King Deluxe)

Pixelord to bezsprzecznie jeden z najważniejszych obecnie producentów na scenie, eksplorujący z dużym sukcesem wiele muzycznych gatunków. Jego Tron Cat remix kawałka Ramachandran ze świetnej płyty Fancy Mike'a to prawdziwa 8-bitowa, neonowa orgia. Kawałek, który na pewno spodoba się twojej kobiecie ☺

Dyskutuj

Według
DR
KRANK
Wielu z was może nie być świadomym, ale pisany po angielsku, jeden z najczęściej czytanych blogów o muzyce Glitch-Hop, Heavy Bass, Dubstep, Aqua Crunk, Wonky i Beatz czyli doktorkrank.net, jest tworzony przez Polaka! Mariusz Szymczak wyławia najlepsze perełki z wszystkich nubeatowych produkcji i serwuje je na swoim blogu. Co najważniejsze, skupia się na selekcji, a nie tylko na polecaniu nowości, także lektura każdego wpisu jest obowiązkowa.

doktorkrank.net