Po kilku latach przerwy ponownie wróciłem do polskiego rapu. 2011 był przede wszystkim rokiem wydawniczych "debiutów" ludzi, będących w polskiej rap grze od wielu lat.

Warszawa dostarczyła solowe materiały Dioxa i Hadesa (obaj HiFi Banda), przypomniał o sobie Pablo Hudini kojarzony przez większość słuchaczy z występów z Tworzywem Sztucznym, doczekaliśmy się również debiutu Syropu (czyli projektu Igora z Mamy Selity i Kolsa z Dwóch Warszawiaków). Mocnym zakończeniem roku jest zdecydowanie projekt Proceente'a - składanka "Aloha 40%", na której pojawia się mnóstwo świetnych wykonawców.

"Łódź idzie po swoje" - słowa Jana Wygi bardzo dobrze oddają sytuację na tamtejszej rapowej scenie. Kończący się rok doskonale udowadnia, że w stolicy polskiego włókiennictwa jest miejsce dla więcej niż jednego rapera. Singiel Jana Wygi, album Dwóch Sławów, wydawnictwa spod szyldu NTK zapowiadają kontynuację dobrej passy w 2012 - za co oczywiście mocno ściskam kciuki.

Reprezentanci pozostałych części kraju również nie zostawali w tyle. Cieszy fakt, że głośno o sobie przypominają Kielce - szczególnie warto zwrócić uwagę na Mediuma, o którym z pewnością zrobi się jeszcze głośno w najbliższych latach oraz na Hurragun, który serwuje słuchaczom boom bap na najwyższym poziomie. Nie zawiedli także czołowi przedstawiciele Szczecina - "Cztery i pół" Łony i Webbera dostarcza kolejną porcję świetnego storytellingu w pakiecie z idealnie dopracowanymi podkładami.

Wychodząc poza granice naszego kraju koniecznie trzeba zwrócić uwagę na szwedzką scenę, gdzie pojawiły się ponownie dobre pozycje wydawnicze dostarczyli Looptroop Rockers i Adam Tensta.

Hurragun w jednym z wywiadów stwierdził, że można mówić o robieniu oldschoolowego rapu lub po prostu go robić. I właśnie ta myśl doskonale definiuje "Hot Sauce Committee Part Two" Beastie Boysów. Nie samym rapem Aks żyje, dlatego w ninejszym podsumowaniu wspomnieć wypada o innych albumach, które w 2011 często gościły w moim odtwarzaczu. A były wśród nich: doskonałe remiksy utworów z ostatniej płyty Scotta-Herona w wykonaniu Jamiego XX, produkcje Robota Kocha, wszystkie produkcje wydane przez U Know Me (Envee, Galus, Daniel Drumz, en2ak i pozostali), longplay Break Da Funk czy projekt Baaba Kulka czyli repertuar Iron Maiden w bardzo nietypowych wersjach. Oraz wiele, wiele innych...

Łona i Webber - Cztery i pół (LP)

Jan Wyga - Serce, rozum & głos (singiel)

Dwa Sławy - Muzyka Kozacka (LP)

Medium - Teoria Równoległych Wszechświatów (LP)

VA - Aloha 40% (LP)

Beastie Boys - Hot Sauce Committee Part Two (LP)

Looptroop Rockers - Professional Dreamers (LP)

Baaba Kulka - Baaba Kulka (LP)

Break Da Funk - Muppets Revolution (EP)

Jamie XX + Gil Scott-Heron - We're New Here (LP)

Robot Koch - The Other Side (LP)

Dyskutuj

Według
AKS
kolekcjoner smaków, degustator chwil. Niepoprawny optymista. Za dnia - chłopaczyna z agencji, wieczorem - bezwstydny eksplorator muzycznych wszechświatów. Zawodowo menagier od projektów,w wolnym czasie - redaktor Exformers. Niegdyś zadeklarowany leń, dziś cierpi na chroniczny brak czasu.

Exformers.com