Wszystkie Gdańsk Katowice Kraków Poznań Szczecin Warszawa Wrocław Łódź
Wszystkie Gdańsk Katowice Kraków Poznań Szczecin Warszawa Wrocław Łódź

bren — 02.03.2012 in

Nie lubię się rozpisywać, kiedy nie trzeba. Idea jest prosta, a wykonanie ładne i praktyczne. Każda nerka ma swój numer, każda jest wyjątkowa. I jak zapewnia Ala (właścicielka marki) – nic dwa razy się nie zdarza. Dzisiaj w naszym cyklu o młodych polskich markach i projektantach wyjątkowa pani – ‚panitopoprawi’!

panitopoprawi

Torebki nerki od ‚panitopoprawi’ mienią się kolorami i wzorami. Była już nerka z wzorem amerykańskiej flagi, była z wąsami na Mustache, jedna z diamentem Koh-i-noor, inna z błyskawicą. A ponieważ każda dostaje swój numer szeregowy, nie ma szans, aby powstała kolejna identyczna. Na ten prosty, ale jakże chwytliwy pomysł, wpadła Alicja z Poznania. Jeśli macie swoją ideę wzoru torebki – możecie również do Ali napisać. Może ta pani przekuje Wasz pomysł w nerkę od ‚panitopoprawi’, wyposażając Was w wyjątkowy, indywidualny gadżet? :)

Zachęcamy mocno do kontaktu z ‚panitopoprawi’, bo w dzisiejszych czasach trudno o rzeczy unikatowe za rozsądną cenę. Linki znajdzicie poniżej, podobnie jak nasz modowy kwestionariusz uzupełniony dla Was przez projektantkę.

panitopoprawi.pl
‚panitopoprawi’ na FB

panitopoprawi

1. Swoje kolekcje kieruję do/Projektuję dla…
ludzi podzielających/ doceniających/ rozumiejących estetykę, w ramach której się poruszam.

2. Inspiracji szukam…

2. Nie doświadczam olśnień rysujących ma mojej twarzy grymas geniuszu godny miny dr House’a, choć to, co robię nie jest do końca rzemiosłem o ustalonych z góry regułach gry. Czasem nie da się po prostu usiąść i szyć, bo choć materiały są te same to nic do niczego nie pasuje.

Nie żyję w próżni. Projektuję formy, które przynależą do szeroko pojętego streetwear’u. Mam to szczęście, że miejsce w którym obecnie mieszkam i pracuje napędzane jest przez młodych ludzi, których zajawki składają się na naprawdę inspirujący klimat. To, co robię jest tego pewnym odzwierciedleniem.

Nie podporządkowuję dnia szukaniu inspiracji. Nie wstaję rano mówiąc sobie, ok masz dwie godziny, idź się inspirować… Inspirujujące może być wszystko i nic zarazem. To jest kwestia wrażliwości, choć nie jestem pewna czy to odpowiednie słowo.

panitopoprawi

3. Szyję z tkanin…
Głównie są to ortaliony i nylony. Wychodzę z założenia, iż nie ma matriałów, których nie można wykorzystać do uszycia nerki czy plecaka. Pytanie tylko czy warto z niektórymi tkaninami ‚walczyć’? Plecak z firanki? Proszę bardzo. Fantazjowanie fantazjowaniem, ale trzeba pamiętać o tym, że nie projektuję obiektów muzealnych.

Szukanie materiałów jest równie czasochłonne co ciekawe, albo na odwrót. W projekcie ‚panitopoprawi’ od początku zakładałam, iż pewna część wykorzystywanych tkanin pochodzić będzie z recyklingu. Nie wszystko dostępne jest w hurtowniach. Jest to niekiedy problematyczne, szczególnie gdy, na przykład, potrzebuję różowego ortalionu w odcieniu ‚fluo’ na tak zawne ‚wczoraj’ albo w zamówieniu jest dokładnie określone, że to ma być CMYK 123- … itd. Ale, jak to się mówi, nie ma rzeczy niemożliwych, tylko trudniejsze do wykonania.

panitopoprawi

4. Pierwszy raz mocno poczułam, że chcę projektować, gdy…

Pierwszą rzeczą jaką uszyłam była torebka na klamerki. Choć jakość szwów nie wróżyła mi ‚kariery medycznej’, to i tak był to prawdziwy hand made, który spełnia swoje zadanie do dziś.
Pierwsza maszyna do szycia trafiła w moje ręcę kiedy miałam może 13 lat. To była Huskvarna, która nie podołała sposobowi, w który ją eksploatowałam. Szyłam wszystko co dało się przeszyć. Nie ważne czy była to skóra, bawełna czy holewka kozaka mojej mamy, z którego nota bene wyszedł pseudo plecaczek.

panitopoprawi

5. Kiedy projektuję, wyobrażam sobie…
Formę. Siadając do maszyny, czy krojąc materiał zazwyczaj jest to już materializowanie pomysłu, dopracowywanie go, poprawianie (jakkolwiek zabawnie miałoby to brzmieć). Każda nerka/torba musi mieć swój charakter.

Coraz większą oraz coraz ciekawszą częścią mojej pracy są zamówienia indywidualne. Każde zamówienie jest inne i jak na razie, ku mojemu nieukrywanemu zadowoleniu, każde podnosi poprzeczkę. Na początku były to luźne hasła, sugestie aplikacji mających się pojawić w danym miejscu. Obecnie są to niemal wizualizacje gotowej/ oczekiwanej formy.

Tak, lubię konkrety.

panitopoprawi

6. Za pól roku chciałabym…
Za pół roku będzie środek lata, więc pewnie wtedy będę życzyła sobie chwili świętego spokoju :)

7.Nie wyobrażam sobie dnia bez…
muzyki, sprawnej maszyny do szycia oraz kawy.

panitopoprawi

panitopoprawi

8. Ulubione miejsce w moim mieście to…

Ulubione miejsca są zawsze tam, gdzie ulubieni ludzie.

9. Gdzie można znaleźć projektowane przez Ciebie rzeczy…

W tym momencie współpracuję z trzema sklepami stacjonalrymi oraz jednym sklepem internetowym. Moje wybory opierają się na prostej zasadzie, ‚panitopoprawi’ pojawia się tam, gdzie w moim własnym mniemaniu widzę dobrze zaprojektowane rzeczy i autentyczny klimat. Poznańskie MONOsquare, warszawski Asphalt Store, łódzki Pan tu nie stał oraz platforma shwrm.pl to miejsca warte odwiedzenia, nie tylko ze względu na obecność w nich moich toreb.

A spragnionym permanentnego update’u polecam zlokalizowanie ‚panitopoprawi’ na Facebook’u.

panitopoprawi

10. Na co dzień słucham…

Muszę przyznać, że w tym roku jeszcze nikt nie uzależnił mnie (muzycznie) tak, jak Jamie Woon i jego „Mirrorwriting” w 2011. W kolejce pod tytułem ‚był zachwyt’ wystąpił także James Blake, Onra, The Weekend, Robot Koch, Jimmy Edgar, Stateless, Eskmo oraz Baths.

Jeśli chodzi o rzeczy, do których często wracam to jest to Burial (Untrue), Benn Jordan (Pale Blue Dot), mixtape z pierwszego sezonu ‚How to make it in America’ oraz Various Assets – Not For Sale – Red Bull Music Academy London 2010, z ulubionym kawałkiem:

A z cyklu ‚jedna z miliona zakładek przeglądarki’ polecam:

store.error-broadcast.com/album/repolyx

oraz dzisiejszy kawałek na dzień dobry:

panitopoprawi

Dziękuję za uwagę:)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz kod z obrazka *

Więcej w cyklu M[ł]oda Polska